• Sezen Aksu Sahnelere Veda Ediyor
  Sezen Aksu Sahnelere Veda Ediyor
 • ‘O Ses Türkiye’ Jürisi Gökhan’a Başrol Teklifi Geldi
  ‘O Ses Türkiye’ Jürisi Gökhan’a Başrol Teklifi Geldi
 • Estetiği Abartan Gül Gölge Saygı’nın Son Hali Şaşırttı
  Estetiği Abartan Gül Gölge Saygı’nın Son Hali Şaşırttı
 • Gecenin Kraliçesi’nde Esra Karakteri Meryem Uzerli’yi Solladı
  Gecenin Kraliçesi’nde Esra Karakteri Meryem Uzerli’yi Solladı
 • Kendisinden 23 yaş küçük eşine büyük jest!
  Kendisinden 23 yaş küçük eşine büyük jest!
 • Hayatımda kimse yok
  Hayatımda kimse yok
 • Burcu Esmersoy polise ihbarda bulundu.
  Burcu Esmersoy polise ihbarda bulundu.
 • Kim çaldıysa Allah’ından bulsun
  Kim çaldıysa Allah’ından bulsun
 • Düğüne tuvalette hazırlandım
  Düğüne tuvalette hazırlandım
 • Spielberg’e oynuyorum
  Spielberg’e oynuyorum
PKK 3 İlçeye Yeniden Yerleşti, Operasyon Kapıda!
PKK 3 İlçeye Yeniden Yerleşti, Operasyon Kapıda!

PKK’ya yönelik Şırnak merkez ile...

Meclis’te, Efkan Ala’nın “Gezi” Sözleri Tansiyonu Yükseltti
Meclis’te, Efkan Ala’nın “Gezi” Sözleri Tansiyonu Yükseltti

TBMM’de İçişleri Bakanı Ala’nın PKK’nın...

Sur’a Giriş Yasağı Kaldırıldı
Sur’a Giriş Yasağı Kaldırıldı

Diyarbakır Valiliği, bugün Sur’a düzenlenmesi...

Cerattepe’de Bomba Karar! Maden Şirketinin Faaliyetleri Durduruldu
Cerattepe’de Bomba Karar! Maden Şirketinin Faaliyetleri Durduruldu

Artvin Belediyesi, Cerattepe’de maden faaliyetlerinin...

Erdoğan, HDP’yi Yerden Yere Vurdu! Fezlekeler İçin Meclis’i Göreve Çağırdı
Erdoğan, HDP’yi Yerden Yere Vurdu! Fezlekeler İçin Meclis’i Göreve Çağırdı

Cumhurbaşkanı, terörist taziyesine katılan vekillere...

İstanbul’daki IŞİD Davasının İlk Duruşmasında “Atatürk” İsyanı
İstanbul’daki IŞİD Davasının İlk Duruşmasında “Atatürk” İsyanı

İstanbul’da IŞİD’e eleman kazandırıldığı iddiasıyla...

ABD, Petrol Çıkarları İçin Dünyayı Dinlemiş
ABD, Petrol Çıkarları İçin Dünyayı Dinlemiş

WikiLeaks, ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun...

Esad Rejimi, ABD ve Rusya’nın Ateşkesini Kabul Etti
Esad Rejimi, ABD ve Rusya’nın Ateşkesini Kabul Etti

Suriye rejimi, ABD ve Rusya’nın...

Her 5 kadından birinin sorunu
Her 5 kadından birinin sorunu

Türkiye’de her 5 kadından birinin...

Spielberg’e oynuyorum
Spielberg’e oynuyorum

En küçük detaylarla bile kendi...

Emzirmek istiyorum
Emzirmek istiyorum

Çağla Şıkel, aracına binmeden önce...

Hot Shapers – Zayıflatıcı Tayt
Hot Shapers – Zayıflatıcı Tayt

HOT SHAPERS Hot Shapers Amerika...

Sezen Aksu Sahnelere Veda Ediyor
Sezen Aksu Sahnelere Veda Ediyor

Minik serçe, dün akşam Volkswagen...

Avrupa Yolunda Cinsel Taciz! Suriyeli Kadınların İtirafları Kan Dondurdu
Avrupa Yolunda Cinsel Taciz! Suriyeli Kadınların İtirafları Kan Dondurdu

Türkiye ve Yunanistan üzerinden Avrupa’ya...

En Acı Karne!
En Acı Karne!

Mardin’in karnesini aldıktan sonra evine...

Gecenin Kraliçesi’nde Esra Karakteri Meryem Uzerli’yi Solladı
Gecenin Kraliçesi’nde Esra Karakteri Meryem Uzerli’yi Solladı

Gecenin Kraliçesi’nde Kartal karakterinin karısı...

Suriyeliler Sınavsız Üniversite Okuyabilecek
Suriyeliler Sınavsız Üniversite Okuyabilecek

Erdoğan’ın isteği üzerine Suriyeliler 8...

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş’tan Orta Doğu’da Bölgesel Savaş Uyarısı
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş’tan Orta Doğu’da Bölgesel Savaş Uyarısı
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “İç savaş potansiyelinin bölgede son limitlerine geldiği kanaatindeyim. Allah muhafaza, bundan sonrası kontrol edilemeyen bölgesel savaşa doğru dönebilir.” dedi. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Habertürk televizyonunda gündeme ilişkin...
14 Ocak 2016 22:32
Font1 Font2 Font3 Font4
Bu Haberi Yazdır

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “İç savaş potansiyelinin bölgede son limitlerine geldiği kanaatindeyim. Allah muhafaza, bundan sonrası kontrol edilemeyen bölgesel savaşa doğru dönebilir.” dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Habertürk televizyonunda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, Orta Doğu’daki gelişmeleri de değerlendirdi. “İç savaş potansiyelinin bölgede son limitlerine geldiği kanaatindeyim. Allah muhafaza, bundan sonrası kontrol edilemeyen bölgesel savaşa doğru dönebilir. Bu da hiç kimseye fayda sağlamaz” dedi.

“SURİYE HALKININ KABUL EDECEĞİ BİR BARIŞ”

“Suriye’de barış sağlanırsa mı biz huzura ereriz?” sorusu üzerine Kurtulmuş, “Bu, bölgedeki tansiyonu bir miktar hiç kuşkusuz azaltacaktır. Bunun mutlaka Irak’a yansıması olacaktır. Bunun mutlaka Suriye’deki, halkın istediği bir barış ama dayatılmış ve adil olmayan bir barıştan bahsetmiyorum, halkın istediği, Suriye halkının kabul edeceği bir barışın olması, bölgedeki diğer gerilimleri de azaltacaktır. Hatta Yemen’e kadar sirayet eden yeni bir dalgayı oluşturacaktır, diye temenni ediyorum” diye konuştu.

Dünyanın neredeyse bütün ordularının şu anda Ortadoğu’da bulunduğuna işaret eden Kurtulmuş, sadece karanın değil, aynı zamanda denizlerin de ciddi şekilde karıştığına dikkati çekti. Durumun, kimsenin lehine olmadığını ve sürdürülemeyeceğini aktaran Kurtulmuş, “Ben, iç savaş potansiyelinin bölgede son limitlerine geldiği kanaatindeyim. Allah muhafaza, bundan sonrası kontrol edilemeyen bölgesel savaşa doğru dönebilir. Bu da hiç kimseye fayda sağlamaz” dedi.

“Bu iç karışıklık Suriye’de devam ettiği müddetçe bizde sokaktaki vatandaştan, devletin yetkili kurumlarına kadar herkes teyakkuzda” sözü üzerine, Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Teyakkuz halinde, tabii ki öyle. Ama, çok şükür, Türkiye bütün bunları bakın, yani çok hazin, çok vahim bir olay. Ama sonuç itibarıyla herhangi bir paniğe kapılmadan, bu tabiri bilerek kullanıyorum hem siyaset bunu göğüsledi, karşıladı hem de çok şükür halkımız paniğe kapılmadan bunu karşıladı. Türkiye bu tür atakları, bu tür terör saldırılarını Allah’ın izniyle göğüsleyecek kapasiteye sahiptir. Bu terör olayları üzerinden turizmi baltalamak,Türkiye’nin ekonomisini baltalamak ya da Türkiye’de siyasi karışıklıklar çıkarmak isteyenler asla bu sonuca ulaşamayacaklardır. Bunu net bir şekilde ifade etmek isterim.”

ANKARA VE SULTANAHMET’TEKİ SALDIRILARI DA DEĞERLENDİRDİ

Kurtulmuş, Ankara ve Sultanahmet’teki saldırılar anımsatılarak, “Bu gri bulut ne olacak?” sorusu üzerine, ölümü göze almış birini engelleyecek çok az mekanizma bulunduğuna dikkati çekti. Özellikle turistik bölgelerde, güvenlik tedbirlerinin sürekli görünür kılınamayacağını belirten Kurtulmuş, Sultanahmet ve birçok yerde olaydan önce de bulunan sivil emniyet görevlilerinin şüpheli gördükleri kişileri rutin olarak kontrol ettiklerini anlattı.Caydırıcı olmak bakımından güvenliğin kısmen görünür hale getirilebileceğini, ancak Türkiye’nin her yerine ellerinde silahlarla askerin, polisin dizilemeyeceğini vurgulayan Kurtulmuş, Fransa ve ABD’de de bunun kısa süreyle yapıldığını belirtti.

Bununla uğraşmanın son derece zor olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, bu nedenle bütün istihbarat birimleri arasında çok yüksek oranda koordinasyon olduğunu, sürekli ihbarlar geldiğini ve şüphelenilenler üzerine operasyonlar yapıldığını dile getirdi. Kurtulmuş, herkesin, üzerine düşen sorumluluğu maksimum şekilde yerine getirmeye çalıştığını bildirdi.

Sultanahmet’te hedef seçilenlerin, Türkiye’ye en çok turist gönderen Almanya’nın vatandaşları olduğuna dikkat çekilerek, “Sizce turizm üzerinden ekonomiye bir darbe mi? Ana mesaj ne?” sorusu üzerine Kurtulmuş, “İlk söylediğimi tekrar göz önünde bulundurursak, Türkiye’nin ekonomik ve siyasi olarak güçlü bir ülke olmasını önlemek, ana fikir bu. Bunun yanında Suriye denkleminde Türkiye’yi etkisiz hale getirmek vs, başka faktörler de var” yanıtını verdi.

“HEDEF ÇOK STRATEJİK SEÇİLMİŞ”

Kurtulmuş, Almanların Türkiye’de turizm alanında hiçbir problem yaşamadıklarını, hatta emekliliklerinden sonra Türkiye’ye yerleşen Alman vatandaşlarının bulunduğunu anlattı.

Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Hedef çok stratejik olarak seçilmiş. Hem Türkiye’nin turist kapasitesini ciddi şekilde baltalamak için yapılmış bir şey hem de Türkiye ile çok iyi ilişkileri olan Almanların buraya gelmesini engelleyerek, Türkiye’nin Avrupa’da önemli bir ülkenin halkıyla da belki arasına soğukluk sokmak isteyen bir planlama olabilir. Ama her halükarda çok iyi planlandığı, çok stratejik bir adım olduğu, seçilen yer, zamanlaması, seçilen grubun muhataplığı, bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda çok iyi planlanmış bir terör saldırısıyla karşı karşıyayız.”

Bir soru üzerine son 5 yılda Ortadoğu’da meydana gelen gerilim ve çatışma bölgelerine dikkati çeken Kurtulmuş, “Bir kere bu savaş çok uzun süre devam edemez, benim kanaatimce” dedi.

Bölgenin uzun süre daha bu savaşları kaldıramayacağına işaret eden Kurtulmuş, “Bu savaşları isteyenler, bu savaşlar üzerinden bölgede güç devşirmek isteyenlerin bile kontrol edemeyeceği bir noktaya gelinmiştir” diye konuştu.

Kurtulmuş, savaşların, çatışmaların birinci derece sonuçları yanında dünyanın, küresel göç meselesi gibi çok ağır bir sorunla da karşı karşıya geldiğini vurguladı. Kurtulmuş, “Burada tansiyonun düzeltilmesi, indirilmesi, özellikle Suriye üzerinde bir barışın sağlanması, bütün ilgili aktörlerin tamamının artık zorunlu olarak yerine getirmesi gereken bir durumdur” ifadesini kullandı.

GÜNEYDOĞU’DA YAŞANANLARI DA ELE ALDI

“Bu kadar yıllık Türkiye’nin siyasi tecrübesi var. Siyasetin içerisinde hepimizin bu kadar uzun yıllar tecrübesi var. Şunu bir kere kural olarak ortaya koyalım: Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir terör örgütü tek başına değildir. Sokakta elinde silahla çatışan birkaç yüz ya da birkaç bin insandan ibaret değildir. Bu insanlar bu silahları nereden buluyorlar? Bu insanlara lojistik destekleri kim sağlıyor? Bu örgütlerin bu organizasyon kapasitesine, neredeyse mükemmel denebilecek örgütsel kapasiteye ulaşmasını kim sağlıyor? Bir zamanlar El Kaide üzerinden ya da Taliban üzerinden aynı şeyi gördük. Doğru düzgün şehirlerde, dağlarda yürümesini bilmeyen bu insanlar bu kadar mükemmel bir network’ü nasıl kuruyorlar da diyelim Londra metrosunu patlatıyorlar? İçecek yarım bardak temiz suyu olmayan insanlar nasıl oluyor da Boko Haram diye bir örgüt kuruyorlar da dünyayı Afrikalı insanlara zindan ediyorlar? Aynı şeyi DAEŞ için de söylemek mümkün, aynı şeyiPKK için de söylemek mümkün. Dolayısıyla hiçbir örgüt tek başına, kendi imkanlarıyla bağımsız, bağlantısız bir şekilde ortaya çıkmış ve kendi terör faaliyetlerini icra ediyor değil. Silahlarıyla, siyasetleriyle, lojistik destekleriyle zaman zaman siyasi destekleriyle birtakım yerlerden destek aldıkları aşikardır. Bu güçler desteklerini çekseler dünyada hiçbir terör örgütü 3 gün ayakta duramaz. Çünkü nihayetinde Fransız devletine karşı savaşıyor, Amerikan devletine karşı bir saldırıda bulunuyor, İngiliz devletine karşı saldırıda bulunuyor, Türk devletine karşı saldırıda bulunuyor. Dolayısıyla 100 tane 500 tane adam mı Amerikan devletine, Türk devletine kafa tutacak? Belli ki arkasında başka bir planlama, başka bir şey var. PKK da bölgedeki bu siyasi gerilimde birilerinin vekalet savaşının parçası haline gelmiştir, çok açıktır.”


Bu haberler ilginizi çekebilir!
Yukarı Geri Ana Sayfa